اخبار شهر و شهرستان آرشیو اخبار
مهر 1398/06/24
انتقاد امام جمعه شاهرود از انتقال تجهیزات نظامی شاهرود به سمنان
شاهرود - امام جمعه شاهرود بابیان اینکه شاهرود مرکز استان در امور نظامی است، گفت: انتقال تجهیزات لشکر ۵۸ به سمنان برای برپایی رژه هفته دفاع مقدس کاری پرهزینه و نادرست است.
 ١٦:٥٤ - يکشنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٨ - نظرات : ١متن کامل >>
مهر 1398/06/23
مجوز فعالیت آموزشگاه موسیقی در شاهرود صادر شد
شاهرود - رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهرود از صدور مجوز فعالیت آموزشگاه موسیقی در این شهر خبر داد و گفت: چهار آموزشگاه آزاد هنری موسیقی در شاهرود فعالیت دارند.
 ١٦:٢٣ - شنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
خبرگزاری صدا و سیما 1398/06/20
زنبودار مجنی ، رکورد دار تولید عسل در استان
محمد پَهلِوَری زنبوردار منطقه مجن شاهرود با برداشت 23 تا 25 کیلوگرم عسل از هر کندو رکود تولید این محصول را در استان از آن خود کرد.
 ١٤:٠٧ - پنج شنبه ٢١ شهريور ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
مهر 1398/06/21
وجود ۱۷ هکتار گلخانه در شاهرود/ الگوی کشت مطابق با وضعیت اقلیمی
شاهرود - رئیس اداره کشاورزی شاهرود از وجود ۱۷ هکتار گلخانه در سطح شهرستان خبر داد و گفت: بیشتر گلخانه‌های موجود تونل‌های پلاستیکی هستند که ایمنی چندانی در برابر طوفان ندارند.
 ١٤:٠٥ - پنج شنبه ٢١ شهريور ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
مهر 1398/06/23
۷۰درصد مدارس شاهرود فرسوده هستند
شاهرود – تعدد مدارس هیئت امنایی در شاهرود سبب شده که تعداد مدارس دولتی در سطح شهر بسیار انگشت‌شمار باشد اما مدیریت جدید آموزش‌وپرورش شهرستان در دو سال اخیر جلوی رشد این روند را گرفته است.
 ١٤:٠٥ - پنج شنبه ٢١ شهريور ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
آگهی آرشیو
امور فرهنگی
نظم نوین جهانی
ترجمه مير محمود نبوي
 ٠٣:٥٤ - شنبه ٢٦ دی ١٣٨٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
آگهي تبليغاتي
 
همشهری عزیز ، آیا میدانید با ارسال ایمیل به آدرس info@shahroodiha.ir و درخواست اشتراک اخبار شاهرود ، بسادگی میتوانید در اسرع وقت از اخبار شهرمان آگاه شوید . لطفا به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید !
اخبار > پاییز انگورهای شاهرود


  چاپ        ارسال به دوست

خبرگزاری صدا و سیما 1397/07/22

پاییز انگورهای شاهرود

یکی از آثار کاهش دما ، پاییز امسال در بازار انگور شاهرود خودنمایی کرد، در زمانی بارش تگرگ ، محصول 2 هزار هکتار از تاکستان های این شهرستان را از بین برد .

فصل پاییزی انگورهای شاهرودبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در فصل تاک تکانی ، بارش تگرگ به ناگاه ، دسترنج انگورکاران شاهرودی را از بین برد و به گفته مسئول انجمن تولیدکنندگان انگور شاهرود به 80 تا 100 درصد باغهای انگور بخش مرکزی این شهرستان خسارت زد.
محمد رضا جعفری گفت:  محصول این باغ ها  بین 30 تا 70 درصد آسیب دیدند و در مجموع 10 هزار تن انگور درجه یک بازاری از بین رفت.
 
نوبرانه های بازار در صف آبمیوه گیری
این خسارت عمده به تاکستان ها در شریطی رخ داد که از سه هزار و 500 هکتار زیر کشت انگور در بخش مرکزی فقط 650 هکتار بیمه محصولات کشاورزی هستند.
فصل پاییزی انگورهای شاهرودخسارت تگرگ به انگور شاهرود در کنار مشکل بیمه نبودن محصولات ، صف مقابل کارخانه کنسانتره را هر روز طویل تر کرد.
انگورکارانی که منتظر بودند محصول درجه یک خود را به بازار تهران بفرستند ، حالا جعبه جعبه انگورهای آسیب دیده را با وانت و خودروی سواری به کارخانه کنسانتره می بردند تا حداقل بار مالی خسارت برای آنها کمتر شود.
همه کشاورزانی که دسترنج خود را به کارخانه کنسانتره آورده بودند از مسئولان یک خواسته داشتند در این شرایط گرانی کود و سختی مراحل کاشت و داشت ، به ما کمک کنید تا خسارت تگرگ جبران شود.

صنایع تبدیلی ؛ مرهم درد انگورکاران
رای جلسه اضطراری فرمانداری و جهاد کشاورزی در شاهرود ؛  فروش انگورهای آسیب دیده به کارخانه کنسانتره بود.
فصل پاییزی انگورهای شاهرودکارخانه ای که پس از 4 سال تعطیلی در سال 95 جانی دوباره گرفت و بازگشایی شد ، به کمک کشاورزان آمد.
فرماندار شاهرود گفت : در یک طرح ضربتی هزار تن از انگورهای آسیب دیده باغداران شاهرودی به مدت 10 روز به قیمت هر کیلو 14 هزار ریال برای کارخانه کنسانتره خریداری می شود تا کشاورزان کمتر متضرر شوند .
 محمد کرم محمدی افزود: پس از مهلت تعیین شده، نرخ خرید انگور بر اساس میزان آسیب دیدگی محصول و با ضریب های مشخص تعیین می شود.
علیرضا حسین پور، رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان شاهرود هم گفت : با این تصمیم روزانه 100 تن انگور درجه 2 و خسارت دیده از باغداران محلی شهرستان شاهرود خریداری شد.

انگورکاران متضرر اما راضی
فصل پاییزی انگورهای شاهرودصف طویل انگورکاران زیان دیده از تگرگ در مقابل کارخانه کنسانتره شاهرود ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان را هم با کشاورزان همراه کرد.
سید حسن میرعماد در جمع کشاورزان به آنها اطمینان داد که کارخانه کنسانتره بدون محدودیت انگور آنها را می خرد .
او گفت : در این کارخانه بدون محدودیت زمانی و تا هر زمان که انگور آسیب دیده موجود باشد خریداری می شود.
به گفته میرعماد، کارخانه کنسانتره شاهرود شبانه روزی در حال فعالیت اما ظرفیت آن محدود است و روزانه 130 تن انگور را تحویل می گیرد.

در ناامیدی بسی امید است
این روزها ، کارخانه کنسانتر شاهرود ، شبانه روزی کار می کند و تا کنون دو هزار تن انگور تگرگ زده را به 800 تن کنسانتره تبدیل کرده است .
جعفر جورابلو مدیرعامل اتحادیه تعاونی روستایی استان سمنان ارزش ریالی این میزان محصول را 28 میلیارد ریال بیان کرد و افزود: از 800 تن کنسانتره تولیدی حدود 200 تن به روسیه صادر شده تا عواید آن به کشاورزان آسیب دیده هم کمکی کند.
 وی تاکید کرد: انگورکاران آسیب دیده از تگرگ همچنان می توانند محصول خود را به کارخانه کنسانتره شاهرود تحویل دهند.
 
چرا عاقل کند کاری ؟
پاییز امسال ، انگورکاران شاهرودی در شرایطی از تگرگ آسیب جدی دیدند که پارسال هم سرمازدگی 2 هزار و 800 میلیارد ریال به باغداران این شهرستان خسارت زد.
فصل پاییزی انگورهای شاهرودبا این همه همچنان برخی کشاورزان از بیمه محصولات خود امتناع می کنند و در شرایط این چنینی گرفتار می شوند.
با اینکه نوش داروی کارخانه کنسانتره تا حدی ، درد تگرگ زدگی محصول ممتاز شاهرود را التیام بخشید ولی خوب است بدانیم که انگور درجه یکی که بخاطر تگرگ زدگی در کارخانه به آب میوه یا سرکه تبدیل شده ، در صورت حفظ شدن از تگرگ می توانست تا 20 برابر قیمت فعلی به فروش برسد .
به گفته انگورکاران، کارخانه کنسانتره ، انگور لعل آسیب دیده را هر کیلوگرم هزار و 400 تومان خریداری می کند. این در حالی است که پیش از این حادثه ، انگور لعل درجه یک بین 5 تا 7 هزار تومان قیمت داشت.
همچنین انگور سرخ فخری که قبل از بارش تگرگ به قیمت کیلویی 3 هزار تومان عرضه می شد ، هم اکنون کیلویی هزار و 100 تومان در کارخانه کنسانتره به فروش می رسد


١٥:٤٤ - يکشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٧٤٢٥    /    تعداد نمایش : ١٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
رویدادها
» ساعت و تاریخ » اوقات شرعی » وضعیت آب و هوا
دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨
weather.ir is down
صفحه اصلی|اخبار|درباره شاهرود|پيوندها|پیش بینی هوا|آلبوم ها|تماس با ما|درباره ما