اخبار شهر و شهرستان آرشیو اخبار
خبرگزاری صدا و سیما 1399/07/29
روستای مزج قطب تولید پیاز در شاهرود
امسال در شهرستان شاهرود در بیش از ۳۱۰ هکتار پیاز کشت شده که از این میزان ۸۰ درصد مربوط به روستای مزج در بخش بسطام است.
 ١٩:٥٨ - سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
خبرگزاری صدا و سیما 1399/07/27
شناسایی ۱۰۲ مورد جدید مبتلا به کرونا در شاهرود
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود: با شناسایی ۱۰۲ مورد مثبت جدید بیماری کرونا در ۳ روز اخیر، مجموع مبتلایان قطعی در جمعیت تحت پوشش این دانشگاه به دوهزار و ۱۹۴ رسید.
 ١٨:٤٩ - دوشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
خبرگزاری صدا و سیما 1399/07/27
کشت آزمایشی موفقیت آمیز چای ترش در منطقه طرود شاهرود
مدیر جهاد کشاورزی شاهرود از کشت موفقیت آمیز چای ترش در ایستگاه تحقیقات مرکز خدمات جهاد کشاورزی دهستان طرود این شهرستان خبر داد.
 ١٨:٤٧ - دوشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
مهر 1399/07/28
رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود: ۹۰۰ هکتار نهال‌کاری در شاهرود انجام‌شد
شاهرود- رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه عملیات بیابان‌زدایی برای حفظ و احیاء مناطق بیابانی در دستور کار است، گفت: ۹۰۰ هکتار نهال‌کاری در شهرستان به انجام رسیده است.
 ١٨:٤٥ - دوشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
خبرگزاری بسیج 1399/07/22
۲۵۰ تن خرما از نخلستان‌های طرود برداشت شد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود گفت: امسال ۲۵۰ تن خرما از نخلستان‌های منطقه طرود این شهرستان برداشت شد.
 ١٩:٢٣ - سه شنبه ٢٢ مهر ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
آگهی آرشیو
امور فرهنگی
نظم نوین جهانی
ترجمه مير محمود نبوي
 ٠٣:٥٤ - شنبه ٢٦ دی ١٣٨٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
آگهي تبليغاتي
 
همشهری عزیز ، آیا میدانید با ارسال ایمیل به آدرس info@shahroodiha.ir و درخواست اشتراک اخبار شاهرود ، بسادگی میتوانید در اسرع وقت از اخبار شهرمان آگاه شوید . لطفا به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید !
اخبار > سرپناه سینما در سرزمین سریال ها - شاهرود


  چاپ        ارسال به دوست

خبرگزاری صدا و سیما 1399/06/25

سرپناه سینما در سرزمین سریال ها - شاهرود

کسی چه می دانست چند کیلو خرما ، سوغات پدر بی بی فاطمه از کربلا به طرود ، نخلستانی شود که امروز  در سریال سازی ایران نقطه عطفی باشد.

سرپناه سینما در سرزمین سریال هابه گزارش خبرگزاری صدا و سیمای استان ، بی بی فاطمه هنوز به یاد دارد که پدرش نخستین فردی بود که از روستای طرود پای پیاده به کربلا رفت. چند کیلو خرمای کربلا که سوغات آن سفر سه ماهه بود ، حالا نخلستانی شده در اینجا ، در طرود 120 کیلومتری جنوب شاهرود ، نخلستانی که علاوه بر موقعیت اقتصادی برای آن دیار،  یادآور زیباترین سکانس های سریال مختارنامه است.
سکانس علقمه را همینجا تصویر برداری کردند ، با حفر گودالی به قطر 70 متر و عمق یک و نیم متر ... بی بی فاطمه هنوز با یادآوری آن سکانس می گرید و روضه عباس عباس می خواند .

قاره کوچک ؛ باب میل کارگردانان تاریخ ساز
سرپناه سینما در سرزمین سریال هاشاهرود با داشتن انواع جغرافیا در محدوده ای 50 هزار کیلومتری به قاره کوچک مشهور است ، به همین دلیل است که برخی فیلم سازان تاریخی و معاصر ، شاهرود را به عنوان موقعیت تصویربرداری اثر خود انتخاب کرده اند و شاید ارزنده ترین این فیلم ها و سریال ها ، " مختارنامه" باشد .
سید داود میرباقری کارگردان مختارنامه که خود از اهالی روستای خیج شهرستان شاهرود است می گوید : در این شهرستان به فاصله چند کیلومتر از هم طبیعت کویری ، جنگلی ، صخره ای ، بیابانی و کوهپایه ای در دسترس قرار دارد و بنابراین صحنه‌های نبرد های کربلا ، چادرهای امام حسین(ع)‌ و نیز گودال قتلگاه و نهر علقمه در این منطقه بازسازی شد.
فیلم سینمایی فاخر "روز رستاخیز" به کارگردانی احمدرضا درویش هم در مجموعه کاروانسراهای میاندشت تصویر برداری شده است .
کاروانسرای میاندشت در شهرستان میامی قرار گرفته و فقط  105 کیلومتر با شاهرود فاصله دارد .
احمدرضا درویش کارگردان "روز رستاخیز" معتقد است : شاهرود از لحاظ تاریخی ، فرهنگی ، جغرافیایی و اقلیمی شرایط مطلوب فیلم سازی دارد و مردم و مسئولان این شهرستان هم در زمینه سینما و تولید فیلم با دست اندرکاران همکاری صمیمانه ای دارند.
در روز رستاخیر که روایت تاریخی دربارۀ واقعه عاشوراست ، سکانس‌های مربوط به میدان بصره و دروازه کوفه در کاروانسرای میاندشت که بزرگترین کاروانسرای کشور است ضبط شد.

از مختارتا سلمان
سرپناه سینما در سرزمین سریال هاپس از حدود 10 سال از ساخت سریال مختارنامه ، این روزها ، دست اندرکاران ساخت سریال " سلمان فارسی" در منطقه کوهستانی " تنگه دره " شهر مجن در شمال شهرستان شاهرود اردو زده اند.
سریالی به نویسندگی و کارگردانی داود میرباقری که پیش از این بخش هایی از آن در کرمان و قشم تصویر برداری شده و بخش بیزانس آن قرار است در مجن ساخته شود.
میرباقری می گوید: قرار بود برای فصل بیزانس سریال، گروه در ترکیه مستقر شود که با ممنوعیت سفرها و وقفه 4 ماهه ناشی از شیوع کرونا تصمیم گرفته شد از ظرفیت های اقلیمی و طبیعی اطراف شاهرود برای جایگزینی و ادامه کار استفاده شود.
سریال سلمان فارسی روایت گر زندگی این شخصیت تاریخی از ایران باستان در دوره انوشیروان و سفر های طولانی وی به بیزانس و سپس عربستان و تا هجرت و رحلت پیامبر اسلام و واقعه غدیر است.
بنابراین میرباقری و تیم دکورساز او علاوه بر مکان های طبیعی و تاریخی موجود داخل و خارج از کشور و شهرک های سینمایی غزالی و نور به دو شهرک سینمایی جدید برای بخش بیسفون پایتخت ایران باستان و جی نیاز دارند .
این دو بخش برای تصویر برداری دوره کودکی و نوجوانی سلمان فارسی است و هم اکنون رایزنی ها برای احداث این دکورهای عظیم در شاهرود آغاز شده است .

شهرک سینمایی شاهرود مصوبه ای زیر غبار فراموشی
سرپناه سینما در سرزمین سریال هادی ماه سال 1389 در سومین سفر رئیس جمهور وقت محمود احمدی نژاد به استان ، تاسیس یک شهرک سینمایی در شاهرود تصویب شد.
مصوبه ای که  برای اجرای فاز نخست آن در آن زمان 100 میلیارد ریال اعتبار گرفت و همه مسئولان آن زمان از عزت الله ضرغامی رئیس وقت سازمان صدا و سیما تا علی لاریجانی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی بر اجرای آن تاکید کردند .
کار تا آنجا پیش رفت که لاریجانی در مراسم تجلیل از عوامل سریال مختارنامه که در شاهرود برگزار شد ، با اشاره به اصالت شاهرودی سید داود میرباقری ، به شوخی گفت : " در اجرای این کار ( ساخت شهرک سینمایی در شاهرود) حتی اگر پارتی بازی هم صورت بگیرد ، پارتی خوبی است "
اما پس از گذشت 10 سال ، به رغم همه مواهب طبیعی و مصوبات دولتی و مجلسی ، شهرک سینمایی شاهرود نه تنها ساخته نشده بلکه وجود چنین مصوبه ای هم برای بسیاری به فراموشی سپرده شده است .
گواه این امر هم  اینکه در دوازدهم مرداد ماه 1391 ، در پی درخواست استانداری از مدیریت جهاد کشاورزی و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود برای تامین یک هزار هکتار زمین به منظور احداث شهرک سینمایی شاهرود، این دو دستگاه پس از مطالعه و بررسی ، زمینی را در منطقه گورخان این شهرستان  بین روستای گلستان و شهر کلاته خیج برای این طرح واگذار کردند .
اما در این سال ها  ، با مشکلات حقوقی که برای این زمین پیدا شد ، واگذاری آن منتفی اعلام شد . بگونه ای که حالا در شهریور سال 1399 ، نادر فخری فرماندار شاهرود می گوید : برای پیدا کردن زمین جدید باید جلسه ای تشکیل شود !!
 
گردشگری سینمایی قابلیت طبیعت شاهرود
سرپناه سینما در سرزمین سریال هااین روزها گروه سلمان در شاهرود ، ماجراهای زندگی صحانه کبار پیامبر(ص) را در  بیابان های دمشق و اورشلیم را می سازند .
عوامل دکور ساز سریال ، با طراحی صحنه آقای شاه آبادی از برترین طراحان صحنه کشور ، دره وسیعی را با داربست ، به تونلی باریک تبدیل کرده اند تا  با گذر کاروان هندوها از این مسیر ، بخشی از سریال «سلمان فارسی» در سطح الف فاخر ساخته شود.
شاهرود در این سال ها مورد توجه کارگردانان معاصر هم بوده ، فیلم " قسم " به کارگردانی محسن تنابنده و سریال یلدا به کارگردانی حسن میرباقری هم با استفاده از مواهب جغرافیایی و فرهنگی این خطه ساخته شده ، حتی مسعود جعفری جوزانی با حضور در شاهرود از چند لوکیشن برای ساخت فیلم «کوروش کبیر» بازدید کرده است .
از سوی دیگر در دو دهه اخیر  که این شهرستان به لوکیشن های ماندگار چنین آثار تلویزیونی فاخر مبدل شده ، بخش مهمی از هنرمندان بومی گمنام در عرصه های بازیگری، موسیقی، صنایع دستی و علوم و فنون رزمی و هنرهای مختلف با استفاده از این فرصت توانسته اند قابلیت های منحصربفرد شهرستانی ها را به رخ بکشند .
گواه این این موضوع خوانندگی تیتراژ تاثیر گذار سریال مختار با پیش درآمد " برخیر که شور محشر آمد... " با صدای اکبر سلطانعلی از اهالی هنرمند روستای خیج شاهرود است که اتفاقا در همین سریال ایفاگر نقش رستم غلام شمر نیز بود.
نکته مغفول مانده ظرفیت سازی شهرک سینمایی در لزوم استفاده از ابزار و تجهیزات مورد نیاز صحنه های مختلف سریال ها بخصوص در ژانر تاریخی است.
از دوخت و دوز لباس و امور بنایی و تجهیزات سکونت موقت گرفته تا تامین و پرورش انواع حیوانات نظیر اسب و شتر ، بسیاری از دامداران و گله داران و فعالان این بخش را وارد عرصه تولید با مزیت های اقتصادی فصلی خواهد کرد.
همچنین در دهه هشتاد به لحاظ تردد هنرپیشگان صاحب نام کشور به شاهرود برای بازی در این سریال ها و فیلم های سینمایی صنعت گردشگری این شهرستان هم با بهره برداری از هتل ها و اقامتگاه های مختلف پوست اندازی کرده و هم اکنون از شرایط مطلوبی برای پذیرش میزبانی های بزرگ و طولانی مدت برخوردار است.
شاهرود با داشتن تپه رمل های زیبا، نخلستان، شترداری و زندگی روستایی و عشایری ، مناطق حفاظت شدۀ وسیع با گونه های نادر جانوری مانند یوز و گورخر آسیایی ، جنگل های ابر، قطری و اولنگ ، اماکن تاریخی ارزشمندی نظیر مجموعۀ تاریخی بسطام، مسجد جامع فرومد، 12 کاروانسرای مسیر جادۀ ابریشم ، جلوه‌های دیدنی از پوشاک سنتی، سفال و سرامیک، نمدمالی، گلیم بافی، جاجیم بافی، منبت، معرق و فنون  دیگر ، می تواند موقعیتی ممتاز برای ایجاد یک ناحیه سینمایی - گردشگری در ایران باشد و همه این ظرفیت ها سبب می شود بار دیگر لزوم احیاء و پیگیری مصوبه ای که تایید دولت و مجلس را داشته بیش از پیش احساس شود.
منبع: خبرگزاری صداوسیما


١٧:٣١ - چهارشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٩    /    شماره : ٨٢٤٨    /    تعداد نمایش : ٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
رویدادها
» ساعت و تاریخ » اوقات شرعی » وضعیت آب و هوا
چهارشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٩
weather.ir is down
صفحه اصلی|اخبار|درباره شاهرود|پيوندها|پیش بینی هوا|آلبوم ها|تماس با ما|درباره ما