مراسم چلچلا در مجن

نگاهی به آیین چلچلا در مجن شاهرود

شاهرود - آیین های عزاداری ماه محرم همه ساله در شهر و روستاهای شهرستان شاهرود با شور و عشق خاص مردم به اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می شود و عاشقان آن حضرت ارادت و تجدید میثاق خود را هر سال در قالب عزاداری مستحكم تر می كنند.

نگاهی به آیین چلچلا  در مجن شاهرود

آیین های عزاداری به فراخور فرهنگ و شیوه های مرسوم هر منطقه متفاوت است و از دیرباز همواره در قالب هیات های مذهبی و راه اندازی دستجات و تكایا برگزار شده است .

آیین چلچلا در شهر مجن از جمله آیین های ویژه در این منطقه است كه از قدیم الایام از شب سوم ماه محرم در صحن دو تكیه بزرگ مجن تكایای بالا و پایین مقارن با غروب آفتاب انجام می شود و این آیین تا شب دهم با حضور خادمین و انبوه عزاداران ادامه می یابد.

مجن دارای چند تكیه به نامهای تكیه بالا قلعه، پایین مركزی،سادات ،ملاگوهر و ذوالجناح و نیز تعدادی منبرخانه است كه از چند روز مانده به ماه محرم غبار روبی و سیاهپوش می شود.

در تكیه پایین قبل از غروب آفتاب ابتدا تكیه را آب و جارو می كنند پس از آن فضای تكیه با تعدادی جاجیم فرش شده و چهل پایه چراغ شمعدان برای برگزاری مراسم در محل

می چیینند ،گویا به همین دلیل است كه این مراسم زیبای معنوی را چلچلا نامیده اند.

خدام تكیه مقابل چراغ ها و رو به جمعیت حاضر می ایستند و فردی كه به اصطلاح متولی است ودرفرهنگ محلی ها بابای تكیه است،شروع به خواندن دعا با لحنی دلنشین می كند ،

نشستن زنان و دختران بر پشت بام های پلكانی اطراف تكیه بسیار دیدنی است آنها بر این باورند كه هنگام غروب دعا مستجاب شده و نباید این فرصت را از دست بدهند.

تكیه پایین از فضای معنوی خاصی برخوردار است،پوششی چادری كه بروی صحن تكیه و بر فراز ستون چوبی برافراشته شده نمادی از خیمه اباعبدا... حسین (ع) است.

در این آیین پس از ذكر صلوات قسمت هایی از دعای زیارت عاشورا خوانده می شود ،آنگاه برای سلامتی و فرج آقا امام زمان (عج) دعا می كنند و حضار همگی با گفتن الهی آمین پاسخ می گویند.

در همین حین مردم نذورات خود را كه بیشتر شامل نان محلی و قند بوده و برای مراسم اطعام روز بعد عزاداران مورد نیاز است را به تكیه آورده و بروی سفره های كرباسی قرار

می دهند و در ازای آن بسته ای كوچك از نبات را به عنوان تبرك می گیرند.

در پایان مراسم نیز جهت آمرزش اموات،شفای بیماران و رفع و دفع بلایات و قبولی نذورات ،دعا و فاتحه می خوانند ،سپس چراغ ها را دست به دست می بوسند و می چرخانند و برای اقامه نماز مغرب آماده می شوند.

آیین شمع و چراغ كه در تكیه بازار شاهرود برگزار می شود را نیز می توان از جمله آیین های ویژه و نظیر این مراسم در شهرستان شاهرود عنوان كرد.

ایرنا

جمعه ٣١ فروردين ١٤٠٣