اخبار شهر و شهرستان آرشیو اخبار
ایرنا 1400/02/11
مرمت برج و باروی تاریخی شاهرود آغاز شد
شاهرود - ایرنا - رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود گفت: مرمت و سامان‌دهی برج و باروی تاریخی این شهر با هدف حفظ آثار باستانی در استان سمنان آغاز شد.
 ١٩:٥٩ - 1399/12/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
تابناک 1400/01/05
شکوفه‌های بهاری در شاهرود
باز شدن شکوفه‌های بهاری در اولین ماه بهار بی‌توجه به بحران کرونا بر شاخه‌های درختان شهرستان شاهرود سبز می‌شوند تا به ما بگویند که بهار توقف ناپذیر است.شکوفه دهی درختان همزمان با بهار طبیعت جلوه‌های زیبایی را در مناطق مختلف شهرستان شاهرود ایجاد کرده است.
 ١٩:١٧ - 1399/12/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
خبر گزاری صدا و سیما 1400/01/26
جولان کرونا در شهر؛ آمارهای صعودی شناسایی ها در شاهرود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود: در 24 ساعت گذشته 290 نفر با علائم مشکوک به کرونا به مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مراجعه کردند
 ١٩:١٦ - 1399/12/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
ایرنا 1400/01/08
۴۲۰۰ گردشگر نوروزی در شاهرود اقامت کردند
شاهرود- ایرنا- رییس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شاهرود با بیان اینکه در تعطیلات نوروزی چهار هزار و ۲۰۰ گردشگر در این شهرستان اقامت کردند، گفت: بیش از ۶۰ درصد اقامت گردشگران در شرق استان انجام شد.
 ١٩:١٤ - 1399/12/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
مهر 1400/01/25
مهمترین مشکلات توسعه در شاهرود/ ظرفیت‌های مغفول فراوان هستند
شاهرود- شهرستان شاهرود با دارا بودن ظرفیت‌های عظیم معدنی، گردشگری، کشاورزی و حمل و نقل هنوز آنچنان که باید و شاید نتوانسته به توسعه اقتصادی مبتنی بر داشته‌های خود برسد.
 ١٩:١٢ - 1399/12/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
ایسنا 1399/12/03
افزایش ۲ بـرابــری بودجه شهرداری شاهرود/ طلب ۳۷میلیاردی شهرداری شاهرود از ادارات
ایسنا/استاندار , شاهرود را از شهرهای مهم استان برشمرد و گفت: شهرداری و سایر دستگاه های اجرایی باید با افق نگاه بلند نسبت به تامین زیر ساخت ها در این شهرستان توجه کنند.‌
 ١٠:٥٤ - 1399/12/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
باشگاه خبرنگاران جوان 1399/12/02
احداث مجموعه گردشگری با ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در شاهرود در انتظار رفع موانع توسط مسئولین !
رییس میراث فرهنگی شاهرود گفت: یک مجموعه گردشگری درشاهرود با سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد تومان درحال طی مراحل خاک برداری و محوطه سازی است
 ١٠:٥١ - 1399/12/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
ایرنا 1399/11/29
تخصیص ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل فرودگاه سمنان موافقت شد
سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های ناوبری هوایی گفت: رئیس‌جمهوری به منظور تکمیل طرح‌های عمرانی فرودگاه سمنان با درخواست ۳۰۰ میلیارد ریالی وزیر راه و شهر سازی موافقت کرد.
 ١٦:٣٥ - 1399/11/30 - نظرات : ٥متن کامل >>
مهر 1399/11/30
رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود: ۴۰۰ هزار اصله نهال برای درختکاری در استان آماده توزیع است
شاهرود- رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه ۴۰۰ هزار اصله نهال برای درختکاری در استان آماده توزیع است، گفت: این نهال‌ها به‌صورت سوزنی و پهن‌برگ و سازگار با اقلیم استان هستند.
 ١٦:٣٤ - 1399/11/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
مهر 1399/11/30
رئیس سازمان تأمین اجتماعی شاهرود: ۶۳ درصد جمعیت شاهرود تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند
شاهرود- رئیس سازمان تأمین اجتماعی شاهرود از تحت پوشش بودن ۱۲۰ هزار نفر معادل ۶۳ درصد جمعیت شهرستان خبر داد و گفت: با حذف دفترچه، ۹ هزار مراجعه افراد در شرایط کرونا به این مرکز کاسته می‌شود.
 ١٦:٣٢ - 1399/11/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
آگهی آرشیو
امور فرهنگی
نظم نوین جهانی
ترجمه مير محمود نبوي
 ٠٣:٥٤ - 1388/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
آگهي تبليغاتي
 
همشهری عزیز ، آیا میدانید با ارسال ایمیل به آدرس info@shahroodiha.ir و درخواست اشتراک اخبار شاهرود ، بسادگی میتوانید در اسرع وقت از اخبار شهرمان آگاه شوید . لطفا به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید !
توانائیهای شاهرود

کتاب شاهرود قاره کوچک منتشر شد
.
این کتاب حاصل تلاش 101 نفر از عکاسان و نويسندگان و علاقمندان شاهرودي است
 

 

 

 

 

 

   

 

دراين کتاب 140 جاذبه توريستي شهرستان شاهرود در قالب 230 عکس برتر ارسالي هنرمندان شاهرودي معرفي شده است .
دراين کتاب 232 صفحه اي 35 مورد جاذبه تاريخي ،70 اثر طبيعي ،10 چشم انداز شهري و روستايي ، 25 مورد آيين هاي فولکور و نمايش ،30 مورد صنايع دستي و پوشاک ،15 سوغات ،پنج آرامگاه بزرگان و مفاخر و 25 کونه هاي گياهي و حيات وحش به تصوير کشيده شده است .
اين کتاب توسط مجتبي رحيمي فرماندار باهمکاري تعدادي از کارشناسان ميراث فرهنگي ،منابع طبيعي ،محيط زيست تاليف شده است .
علاقمندان به اين کتاب مي توانند از کتابفروشي ها و اماکن اقامتي اين کتاب را تهيه کنند.

جلوه‌اي طلايي از طبيعت زرفام كالپوش شاهرود

با فرارسيدن شهريور ماه و شكفته شدن ميليون‌ها گل آفتابگردان در دشت‌هاي كالپوش شاهرود، مناظر بديع و بي‌نظيري در اين منطقه هويدا مي‌شود كه چشم هر بيننده‌اي را محصور زيبايي خود مي‌كند.


يكي از جاذبه‌هاي طبيعي و فصلي شهرستان شاهرود وجود دشت آفتابگردان‌ها در منطقه كالپوش است كه در شهريور ماه رخ مي‌نمايد.
جلوه‌اي طلايي از طبيعت زرفام مملو از گل‌هايي كه آفتاب را پرستش مي‌كنند.
دشت آفتابگردان‌هاي كالپوش در 220 كيلومتري شمالشرق شاهرود واقع شده و مسير آن به گونه‌اي است كه پس از طي 60 كيلومتر از مسير شاهرود- مشهد با رسيدن به شهر زيباي ميامي به سمت شمال تغيير مسير داده و در نهايت به اين منطقه استثنايي منتهي مي‌شود.
اين منطقه سرسبز و جنگلى با‪ ۱۴ هزار هكتار جنگل، ۳۰ هزار هكتار مرتع و ‪ ۳۴ هزار هكتار مزارع زيركشت آفتابگردان و گندم ديم و با بارندگى كافى و اراضى بسيار مستعد براى كشاورزى و جنگل‌كارى، در مجاورت با پناهگاه حيات وحش خوش‌ييلاق و پارك ملى گلستان از موقعيت ممتاز گردشگري برخوردار است.
در شهريور ماه، زمين‌هاي زراعي و دامنه دشت‌هاي زيباي كالپوش به وسعت 5 هزار هكتار غالباً در دشت دانيال، پوشيده از گل‌هاي آفتاب‌پرستي بوده كه تلألوي آن از دوردست‌ها قابل مشاهده است.
قبيله آفتابگردان‌ها را دوست بدار كه قبله نماي خورشيدند و همواره سر به آستانه او مي‌سايند! و اگر قدمي افرازند براي درك نور است و نه از سر غرور!
كاشت آفتابگردان در اين منطقه در اوايل بهار به صورت ديم و آبي است كه انواع مختلف آن را شامل مي‌شود و از گونه‌هاي ژنتيكي جديد آن، انواع پاكوتاه و درشت دانه را مي‌توان نام برد.
هنگامي كه از گياه آفتاب‌گردان (sunflower) سخن به ميان مي‌آيد، معمولاً تخمه آفتابگردان در ذهن تداعي مي‌شود، زيرا كه همه ما با تخمه آن آشنايي داريم آنچه به مصرف تغذيه پرندگان مي‌رسد و يا خود از آن استفاده مي‌كنيم اما تمام قسمت‌هاي اين گياه آفتاب‌پرست از ريشه و ساقه و شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن داراي خواص بسياري است.
آفتابگردان گياهي است يك ساله و تا حدود سه متر رشد مي‌كند و نام علمي آن Helianthus annus است.
گل آن درشت و زيبا و به قطر ٣٥ سانتي‌متر بوده و در وسط گل قرمز رنگ آن دايره‌اي قهوه‌اي رنگ وجود دارد كه تخمه‌هاي آفتابگردان دورادور آن را گرفته‌اند.
اين گياه در اكثر نقاط دنيا وجود دارد و از تخم آفتابگردان روغن گرفته مي‌شود كه اشباع نشده و براي پخت و پز مناسب است.
آنچه اين دشت را از نمونه‌هاي مشابه متمايز ساخته و از ويژگي‌هاي بارز آن محسوب مي‌شود، سطوح زيركشت آن است كه برخلاف ديگر مزارع آفتابگردان كه در زمين‌هاي هموار ديده مي‌شود، در اينجا در دشت‌هاي ناهموار و تپه‌هاي آبشارگونه است كه تمايز رنگي بي‌نظيري را خلق مي‌كند.
وجود آبشارها، چشمه‌ها و گونه‌هاي درختان جنگلي در اين محدوده، دشت شقايق‌ها در ارديبهشت ماه و نيز مناطق زيباي قشقلته و سردار بَگ، آبشار زو (نام نيك)، آبشار حسين‌آباد در پيرامون آن و نيز با احداث سد كالپوش در آينده شهرت اين منطقه را دوچندان خواهد كرد و با توجه به تصويب دشت آفتابگردان‌ها به عنوان منطقه نمونه گردشگري در كنار هواي دل‌انگيز، مناظر زيباي آبشار، چشمه‌سارها و تپه‌هاي تاريخي مجموعه‌اي از جاذبه‌هاي كالپوش است كه مي‌تواند اين منطقه را به قطبي گردشگري در كشور مبدل سازد.
آفتابگردان‌ راهش‌ را بلد است‌ و كارش‌ را مي‌داند؛ او جز دوست‌ داشتن‌ آفتاب‌ و فهميدن‌ خورشيد كاري‌ ندارد.
او همه‌ زندگي‌اش‌ را وقف‌ نور مي‌كند، در نور به‌ دنيا مي‌آيد و در نور مي‌ميرد، نور مي‌خورد و نور مي‌زايد، دلخوشي‌ آفتابگردان‌، تنها آفتاب‌ است.
آفتابگردان‌ با آفتاب‌ آميخته‌ است‌ و انسان‌ با خدا؛ براي ديدن آفتاب‌پرستي دسته‌جمعي آفتابگردان‌ها كافي است در يكي از روزهاي اواسط شهريور ماه سري به اين منطقه زيبا بزنيد.
به راستي كه هرگوشه از اين ديار سرسبز كوهستاني نشاني از موهبت الهي است؛ در كنار ساير جاذبه‌هاي طبيعي اين منطقه دشت‌هاي آفتابگردان در فصل تابستان جلوه‌اي ديگر از زيبايي را به دشت‌هاي ناهموار منطقه كالپوش عطا مي‌كند. گردش گل آفتابگردان در طول روز همراه با حركت خورشيد نشاني از نظم آفرينش است، همچون بوم نقاشي كه استاد تغييري را در بطن آن رقم مي‌زند.
دانه‌هاي آفتابگردان گونه‌اي از رزق و معيشت مردمان سخت‌كوشي است كه با تلاش بسيار ناني به كف آورده و به غفلت نمي‌خورند.
چه زيباست نظاره طلوع و غروب خورشيد آخرين ماه تابستان در دشت‌هاي گل آفتابگردان!


 جلسات مجامع عمومی عادی و فوق العاده جمعیت شاهرودیها مقیم مرکز  
 

جلسات مجامع عمومی عادی و فوق العاده جمعیت شاهرودیها مقیم تهران روز 2 شنبه 15/04/88  با حضور جمع کثیری از همشهریان و شخصیتهای سیاسی و اجتماعی شاهرود از جمله نماینده محترم مردم مجلس و حجت الاسلام مهدوی در محل باشگاه بانک سپه تشکیل و متناسبا تصمیمات لازم اتخاذ گردید .

از نکات قابل توجه این جلسات میتوان از حضور سبز تعدادی از بانوان محترم شاهرودی در کنار سایر همشهریان عزیز نام برد .

 بزودی خلاصه موارد مطرح شده و تصاویری از این جلسات در سایت گنجانیده خواهد شد . 


فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری در قاره کوچک
شاهرود مستعد برای ایجاد شهرک سینمایی
 شهرستان شاهرود به بزرگترین مرکز فیلمسازی ایران تبدیل شده و با بالاترین پتانسیل ، صنعت گردشگری خود را توسعه خواهد داد .
 
 
وجود مناطق جغرافیایی گوناگون از قبیل دشت کویر ، کوهستان ، جنگل و جاذبه هایی همچون آبشار ها ، چشمه ها و مراتع وسیع در یک محدوده 50 هزار کیلومتر مربعی در کنار مناطق حفاظت شده وگونه های نادر جانوری و گیاهی با کوتاه ترین مسیر های کویر تا جنگل و کویر تا دریا ، مجموعه ای از تنوع اقلیمی خاص را بوجود آورده است که این خصوصیات همراه با همکاری و حمایت های مردمی توجه هر کارگردانی را به خود جلب می کند .
زمانی که فیلم های متنوعی سال های خیلی دور در این شهرستان تولید شد و کسانی پرس وجو می کنند که فلان فیلم در کجای شاهرود تولید شده ؟ به یاد خاطرات آن زمان می خواهند مناظر و طبیعت آنجا را ببیند شاید کمتر کسی متوجه این نکته باشد که آنها را می توان یک «گردشگر سینمایی» نامید و شاید برای خود ما هم پیش آمده باشد هنگامی که یک فیلم یا سریال خارجی را تماشا می کنیم ، یک لحظه فکر کنیم کاش فرصتی بوجود آید روزی به اتفاق خانواده از این مناظر بدیع و زیبای این فیلم دیدن کنیم ! گردشگرانی که پس از دیدن فیلم های شرکت کننده در جشنواره های بین المللی ترغیب به آمدن به ایران شده بودند خود انگیزه ای در جهت تلاش مضاعف در این مسیر است .
اینکه امروزه مقامات گردشگری برخی کشورها به ساخت فیلم هایی که می تواند برگ برنده آنان برای جذب بازدیدکنندگان بیشتر از اماکن تاریخی و یا حتی چشم اندازهای طبیعی کشورشان باشد ، خود اهمیت موضوعی را به اثبات می رساند که فیلم تأثیر مستقیم و چشم گیری در جذب گردشگر دارد .
از زمانی که پیتر جکسون با سه گانه « ارباب حلقه ها »ی خود صنعت گردشگری نیوزیلند را در سطح جهانی مطرح نمود و از لوکیشن های بکر و طبیعی این کشور برای بازسازی صحنه های مربوط به نبرد در این سه گانه سینمایی خود استفاده کرد رقابت بسیاری از کشورهای این منطقه از جمله استرالیا در حوزه صنعت گردشگری و توریسم آغاز شد و اخیراً نیز شیخ نشینان امارات به این مسابقه گردشگری - سینمایی پیوسته اند و حتی با تبدیل شدن به میزبان خوب استودیوهای بزرگ فیلمسازی برای تأسیس شعب و دفاتر فیلمسازی و یا شهربازی و مراکز تفریحی گردشگری با موضوع سینما و شخصیت های سینمایی گوی این رقابت را برده اند اهمیت آن برای کشوری مانند ایران با سابقه تمدنی درخشان ، با آثار تاریخی کم نظیر و چشم انداز های طبیعی و با سوژه های متنوع فیلم سازی تاریخی و اسلامی در جهت توسعه و جذب گردشگری و صادرات فرهنگ اصیل ایرانی احساس می شود .
با نگاهی فرابخشی به این موضوع که گوشه ای از اهمیت آن نشان داده شد می پردازیم به بحث روز فیلم سازی کشور یعنی مختارنامه به کارگردانی هنرمند فرهیخته جناب آقای داوود میرباقری که این سریال نمایشی چهل قسمتی از محصولات «الف ویژه» مرکز سیما‌ فیلم محسوب می شود . سریال « مختارنامه » داستان قیام مختار ابوعبید ثقفی ملقب به ابواسحاق را در مقاطع مختلف زندگی وی روایت می‌کند . شهرت مختار به خاطر قیامی است که پس از واقعه عاشورا با هدف خونخواهی از شهدای کربلا توسط او شکل گرفت و در نهایت به پیروزی می‌رسد .
فیلمبرداری این سریال از فروردین 1383 آغاز شده و تا پخش آن زمانی باقی نمانده است .
در این فیلم تعداد پنج جنگ در مقاطع مختلف ، طراحی شده است که بخش عمده تصاویر آن در شهرستان شاهرود و بخشی دیگر که جزیی تر است ، در شهرک دفاع مقدس با حضور هنرمندان بزرگ کشور تصویربرداری می شود .
گروه تولید مجموعه تلویزیونی مختارنامه این روزها در روستای طرود واقع در 120 کیلومتری جنوب شاهرود کار تصویر برداری از این پروژه بزرگ تاریخی مذهبی را انجام می دهند تا یاد و خاطره قیام عاشورا را برای عاشقان امام حسین (ع) زنده نمایند .
دهستان طرود در منطقه کویری شهرستان شاهرود از پتانسیل های بلقوه ای در بخش های گوناگون مانند گردشگری ، شترپروری ، قالی بافی ، صنایع و معادن برخوردار است . این منطقه کویری دارای جاده آسفالته مواصلاتی به مرکز شهرستان بوده و دسترسی به آن و دیگر مناطق کویر مرکزی ایران برای گردشگران و کویر نوردان کشور به لحاظ وجود پروازهای فرودگاه شاهرود و خطوط ریلی بسیار راحت و آسان می باشد .
با معرفی طرود بی تردید شاهد رشد و توسعه شهرستان خواهیم بود چرا که با ورود گردشگران چندین شغل مرتبط با این حوزه فعال شده و دیگر اینکه بازار تولیدات منطقه اعم از محصولات زراعی و دامی ، خصوصاً صنایع دستی و بالاخص قالی بافی و گلیم بافی رونق چشمگیری خواهد یافت .
از جاذبه های طرود می توان به گستره ی کویر و شن های روان ، نخلستان های زیبا ، شترسواری ، آرامگاه پیرمردان و هنر ارزشمند بانوان طرودی که همان بافت قالی و پارچه است اشاره نمود .
داوود میرباقری خاطرنشان می‌سازد : مختارنامه تلاشی برای ترسیم یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخ اسلام است . وی امیدوار است نتیجه تلاش شش ساله آنها برای مخاطبان قابل قبول باشد . براستیکه مختارنامه ثمره تلاشی طولانی برای تصویر کردن تاریخ تشیع است و یقیناً علاوه بر ایران مخاطبان بسیاری در جهان اسلام خواهد داشت که می تواند گردشگران بسیاری را به منطقه سرازیر نماید . خصوصاً مناطقی همچون کلاته خیج ، چهل دختر و خوش ییلاق ، لجنه ، ابر و طرود که بخش های اصلی فیلم مربوط به جنگ مکه و وقایع کربلا و نهر علقمه در آن تصویربرداری شده در معرفی جاذبه های گردشگری ناشناخته شاهرود تأثیر بسزایی خواهد داشت و در کنار آن دیگر جلوه های گردشگری تاریخی ، طبیعی ، مذهبی و عرفانی و بخش هایی از محیط زیست طبیعی ، تاریخ و فرهنگ بومی ایران را به جهانیان معرفی خواهد کرد . در حال حاضر با ایجاد فرصت های شغلی و ارتقاء هنری هنرمندان تئاتر شاهرود که بالغ بر 60 نفر از آنها در این سریال بازی نموده اند تحولی محسوس در شهرستان ایجاد شده و بر اساس مطالعات کارشناسی انجام شده به پیشنهاد دکتر احمدی نژاد رئیس‌جمهور محترم درخصوص راه‌اندازی شهرک سینمایی در شاهرود و با موافقت جناب آقای ضرغامی ریاست محترم صدا و سیما شاهد تحقق این وعده ایشان در شاهرود خواهیم بود .
از مزایای این طرح در شهرستان شاهرود می توان به عدم نیاز به جابجایی در مسیرهای طولانی به منظور دست یافتن به اقلیم های متفاوت ، نیروی کار ارزان جهت سیاه لشکر ها و برخورداری از توان لشکر 58 تکاور ذوالفقار که همیشه یار و یاور سیمافیلم بوده اشاره نمود .
بطور خلاصه اگر بخواهیم عرض جغرافیایی شهرستان را از جنوب (مرز استان اصفهان) به سمت شمال (مرز استان گلستان) طی نمائیم ابتدا بزرگترین کویر نمکی جهان ، تپه رمل های زیبا ، نخلستان ، شترداری و زندگی روستایی و عشایری منطقه ، مناطق حفاظت شده وسیع با گونه های نادر جانوری مانند یوز و گورخر آسیایی ، هوبره و زاغ بور سپس مناطق نیمه بیابانی و گونه های گیاهی آن مانند طاق ، گز ، قیچ و اسکنبیل ،کمی بالاتر مناطق کوهپایه ای و کوهستانی البرز شرقی ، قله شاهوار با 4000 متر ارتفاع و روستاهای ییلاقی اطراف آن و در نهایت اقلیم معتدل شمالی و جنگل های ابر ، قطری و ُالنگ همگی عنوان قاره کوچک را برای شاهرود به ارمغان آورده اند به گونه ای که فارغ از مرزبندی های سیاسی از شاهرود تا دریای خزر از مسیر جاده شاهکوه و عبور از ذخیرگاه جنگل های اورس کشور و پیست چالچالیان مسیر کوتاه 90 دقیقه ای را تا بندر گز در کرانه دریای خزر و دشت گرگان را در پیش داریم .
علاوه بر آن شهرستان شاهرود از اماکن تاریخی ارزشمندی نظیر مجموعه تاریخی بسطام ، مسجد جامع فرومد ، 12 کاروانسرای مسیر جاده ابریشم همچون کاروانسرای میاندشت (بزرگترین کاروانسرای کشور) بافت پلکانی شهر مُجِن ، عرفای بزرگی چون سلطان العارفین بایزید بسطامی ، شیخ ابوالحسن خرقانی و شیخ حسن جوری و شاعران بزرگی چون ابن یمین فریومدی و فروغی بسطامی بهره می برد .
شاهرود سکونتگاه اقوام مختلف و رواج لهجه های گوناگون همراه با جلوه های دیدنی از پوشاک سنتی ، فعالیت های تولیدی و صنایع دستی متنوع از جمله سفال و سرامیک ، نمدمالی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، منبت ، معرق و فنون دیگریست که همگی بر جذابیت های گردشگری آن افزوده است .
براستی که شاهرود می تواند با این همه قابلیت به پارک ویژه ای با موضوعات گردشگری فیلم و تلویزیون و الگویی ممتاز برای ایجاد یک ناحیه سینمایی -گردشگری در ایران تبدیل شود .
اسلام پناه

رویش ميليونها شقايق، دشت کالپوش شاهرود را گلگون کرده است

 

 اردیبهشت 1388

 رويش ميليونها شقايق گلگون با فرا رسيدن نيمه دوم ارديبهشت در دشت کالپوش شاهرود مناظر بديع و زيبايي از شقايق زارها با رنگها و نقوش سرخ آتشين ايجاد کرده است.

دشت شقايق هاي کالپوش که در حد فاصل مرز اين شهرستان با استان گلستان واقع است همه ساله مشتاقان بسياري را به ويژه در بهار بخاطر دشت هاي پر از گل شقايق، مراتع سرسبز و طبيعت زيبا به اين منطقه مي کشاند.
مناظر زيباي اين گونه گياهي تا اواخر خردادماه جلوه اي بهشت گونه از طبيعت سبز وسرخ آتشي را پديدار مي کند که از دور دست گويي خالق هستي چادري سرخ بر دشتهاي سبز گسترانيده است.
همنشيني مزارع ومراتع سرسبز اين منطقه به خاطر بلندي ارتفاع منطقه از سطح دريا در بسياري از اوقات موجب حرکت ابر و مه در سطح دشتهاي پر از شقايق سرخ فام مي شود که چشم هر بيننده اي را مسحور مي سازد.
قرار گرفتن سه منطقه از 25 منطقه نمونه گردشگري استان در محدوده کالپوش ( دشت شقايق ها و آفتابگردانها ، جنگل دشت شاد و جنگل و آبشار نام نيک ) که در سفر خردادماه هيات دولت به اين استان مصوب شده از اهميت گردشگري و استعدادهاي بالقوه منطقه کالپوش حکايت دارد.
آنچه اين دشت را از ديگر نمونه هاي مشابه متمايز ساخته و از ويژگيهاي بارز آن محسوب مي شود وجود آبشارها ، چشمه ها ، گونه هاي درختان جنگلي و نيز منطقه زيباي قشقله ، سردار بيک ، آبشار زو ( نام نيک ) و آبشار حسين آباد در پيرامون آن است.
از آنجا که رويش شقايق در دشتها و مزارع از نظر کشاورزي آفت محسوب مي شود سمپاشي هاي پي در پي در سالهاي اخير موجب کاهش رويش آن در منطقه شده و از طرف ديگر عدم اطلاع رساني مناسب و نبود زيرساخت هاي گردشگري مانع از معرفي اين منطقه شده است.
مناظر زيباي گل هاي آفتابگردان، مزارع وسيع و گسترده اين منطقه سرسبز و جنگلي که 14 هزار هکتار جنگل،30 هزار هکتار مرتع و 34 هزار هکتار مزرعه دارد در پاييز نيز زبانزد است .
مجاورت اين منطقه با پارک ملي گلستان و پناهگاه حيات وحش خوش ييلاق موقعيت ممتاز
گردشگري به اين منطقه داده که در صورت توجه بيشتر مي تواند به قطب گردشگري فصلي
مب
دل شود.

رویدادها
» ساعت و تاریخ » اوقات شرعی » وضعیت آب و هوا
جمعه ٣١ فروردين ١٤٠٣
weather.ir is down
صفحه اصلی|اخبار|درباره شاهرود|پيوندها|پیش بینی هوا|آلبوم ها|تماس با ما|درباره ما